Sohbet Girişi
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Hangi Şehirlerde Sokağa Çıkma Yasagı Var

Hangi Şehirlerde Sokağa  Çıkma Yasagı Var

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı?

Uzun süredir tüm Türkiye’de süren hafta sonu sokağa çıkma yasağı düşük ve orta riskli olarak belirlenen illerde kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde sadece pazar günü uygulanacak. İstanbul ve İzmir’de Cumartesi günü sokağa çıkma yasağı uygulanmayacak ancak Pazar günü ise yasak olacak. Ankara’da sokağa çıkma yasağı bu hafta sonu da uygulanmayacak.

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? Cumartesi ve Pazar hangi illerde yasak yok?

Normalleşme adımları İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine “Risk Gruplarına Göre Alınacak Tedbirler” konulu genelge ile belirlendi. Uzun süredir uygulanan sokağa çıkma yasağı belirli şartlara bağlı olarak, birçok şehirde kaldırıldı. İstanbul, Edirne, Balıkesir, İzmir, Antalya gibi nüfus yoğunluğu fazla olan illerde bu hafta sokağa çıkma kısıtlaması cumartesi günü akşam 21.00’da başlayarak pazartesi günü sabah 05.00’te sona erecek.

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR MI?

Buna göre, sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında;

* Hafta sonlarında ise düşük ve orta risk grubunda yer alan illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, hafta içinde olduğu gibi 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanacak.

* Yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, Cuma 21.00-Cumartesi 05.00 saatleri arasıyla Cumartesi 21.00’den başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanacak olup bu illerde Cumartesi günleri 05.00-21.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacak.

DÜŞÜK VE ORTA RİSKLERDE HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KALKTI

*Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu tarafından tespit edilen kriterlere göre iller 4 ayrı risk grubuna (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) ayrılarak salgınla mücadeledeki tedbir seviyeleri risk gruplarına göre belirlenecektir. Yeni bir karar alınıncaya kadar ise illerimizin risk grupları aşağıdaki şekilde belirlenmiştir;

*Düşük Risk Grubunda Yer Alan İller; Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Uşak, Van. (14 İl)

*Orta Risk Grubunda Yer Alan İller; Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Bartın, Bayburt, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Malatya, Manisa, Nevşehir, Sivas, Tunceli, Yozgat. (28 İl)

*Yüksek Risk Grubunda Yer Alan İller; Antalya, Ardahan, Artvin, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Düzce, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Niğde, Tekirdağ, Yalova, Zonguldak. (22 İl)

*Çok Yüksek Risk Grubunda Yer Alan İller; Adıyaman, Aksaray, Amasya, Balıkesir, Burdur, Edirne, Giresun, Gümüşhane, Konya, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon. (17 İl)

admin 524
Cevap bırakın